24.09.2017

|

08:45

|

Dory, Gerarda, Maryny

Targi Katowice 2017: Konkurs "Innowacyjny Produkt" rozstrzygnięty!

Targi Katowice 2017: Konkurs "Innowacyjny Produkt" rozstrzygnięty!

Zwycięzcami konkursu Innowacyjne rozwiązania w budowie maszyn i urządzeń górniczych
"Innowacyjny Produkt - KATOWICE 2017" zostały firmy KGHM ZANAM i NITROERG, DAMEL, FAMA oraz INOVA. Konkurs towarzyszył tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Górnictwa Przemysłu Energetycznego i Hutniczego, odbywających się w Katowicach w dniach 29.08-1.09 i organizowanych przez Polską Technikę Górniczą S.A.


- Nie mam żadnych wątpliwości, że zaprezentowane na naszych targach innowacyjne, proekologiczne rozwiązania polskich firm odbiją się szerokim echem na całym świecie. Polska Technika Górnicza wspiera rodzime marki inwestujące w poprawę bezpieczeństwa i warunków pracy  – mówi Marek Brzenczek, Prezes Zarządu PTG S.A., organizator Targów Katowice 2017 i członek jury konkursowego. - W tym roku po raz pierwszy została wyeksponowana wspólna przestrzeń dla firm biorących udział w naszym konkursie, dzięki czemu zwiedzający zainteresowani nowinkami technicznymi mogli obejrzeć najlepsze produkty w jednym miejscu – dodaje Brzenczek.

- Poziom konkursu „Innowacyjny Produkt – Katowice 2017” oceniam jako wyjątkowo wysoki. Pojawiły się bardzo ciekawe, nowatorskie rozwiązania. O wynikach zdecydowały w zasadzie detale – mówi Jerzy Kubica z firmy JSW S.A., członek jury konkursowego. Kubica zwraca też uwagę na fakt, iż decyzja o rozstrzygnięciu konkursu zapadła bardzo szybko – jury na bieżąco analizowało zgłoszenia konkursowe, poświęcając wiele czasu na konstruktywną rozmowę.

Medal za zajęcie pierwszego miejsca w kategorii „Nowe maszyny” przyznany został za Samojezdny Wóz Strzelniczy WS-172, zaprezentowany przez KGHM ZANAM S.A. i NITROERG S.A. To innowacyjna maszyna znacząco skracająca czas przebywania w przodkach o wysokim zagrożeniu tąpaniami. Ma za zadanie wytwarzanie i mechaniczne ładowanie emulsyjnego materiału wybuchowego do otworów strzałowych oraz przewożenie nieuzbrojonego materiału wybuchowego, lontu i zapalników. Posiada napęd bateryjny zasilający modułowe urządzenie pompujące serii MUP-4 i układ sterowania koszem.

Pierwsze miejsce w kategorii „Innowacyjne technologie” zajął silnik SG3Fz 450L-4 Dąbrowskiej Fabryki Maszyn Elektrycznych „DAMEL” S.A. W jego konstrukcji zastosowano wiele innowacyjnych rozwiązań umożliwiających zintegrowanie asynchronicznego silnika elektrycznego z nowoczesnym, napięciowym przemiennikiem częstotliwości. Całość zamknięto w specjalnej konstrukcji ognioszczelnej, przeciwwybuchowej obudowie pozwalającej na zastosowanie napędu w podziemiach kopalń w strefie zagrożenia wybuchem pyłu węglowego lub metanu.

Zwycięzcą w kategorii „Napędy i sterowanie” został silnik satelitowy z wirującym korpusem typu SWK-6/8-1,5/50 firmy FAMA Sp. z o.o. Ze względu na swoją budowę, stanowi on innowację w skali świata. Przeznaczony jest do szerokiego zastosowania między innymi w napędach przenośników taśmowych przemysłu wydobywczego i transportowego, napędach maszyn wyciągowych i pojazdów czy jako głowice czyszczące wnętrza rur, np. w odwiertach ropy i gazu.

W kategorii „Poprawa Bezpieczeństwa” zwyciężyło zabezpieczenie upływowe centralno-blokujące typu ZUCB, stworzone przez Centrum Innowacji Technicznych INOVA Sp. z o.o. To kompaktowe, konfigurowalne urządzenie umożliwia zdalny monitoring i kontrolę stanu izolacji chronionej sieci, przyczyniając się do większego bezpieczeństwa i obniżenia kosztów eksploatacji. Zaprojektowano je biorąc pod uwagę specyficzne warunki występujące w podziemnych wyrobiskach kopalni niezagrożonych wybuchem dla sieci typu IT.

Do konkursu zostały zgłoszone tylko rozwiązania eksponowane na Międzynarodowych Targach Górnictwa Przemysłu Energetycznego i Hutniczego „Katowice 2017” oraz spełniające kryteria innowacyjności, zawarte w definicji podanej przez Ministerstwo Gospodarki. W skład jury konkursowego weszli profesjonaliści z Polskiej Grupy Górniczej S.A.,  JSW S.A., Lubelskiego Węgla „BOGDANKA” S.A., Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa S.A Grupa KGHM; naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Politechniki Śląskiej, a także przedstawiciele organizatorów konkursu - redaktor miesięcznika „Napędy i Sterowanie” i Prezes Zarządu PTG S.A.

 

Kontakt dla mediów:

Łukasz Pytko

Rzecznik Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego
Katowice 2017

tel. 698 412 005

Szybkie linki

Boks sponsorski

Kontakt

AKTUALNOŚCI WYDAWNICTWO TARGOWE
MAŁGORZATA LAMENTA-PRZYBYLSKA

61-658 Poznań / ul. Warzywna 18
tel. 533-366-490
e-mail: aktualnosci@aktualnosci.pl
e-mail: biuro@aktualnosci.pl

 

Boks sponsorski